Categories
Zprávičky

Valašské muzeum v přírodě se připravuje před hlavní turistickou sezónou

Rožnov pod Radhoštěm: I v letošním roce je v jednotlivých areálech Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm prováděna pravidelná údržba na objektech lidové architektury. Jedná se například o opravy hliněných podlah, omítek, venkovních oplocení, schodišť a můstků, revize komínů a topení a řadu dalších.


„Například v areálu Mlýnské doliny, kdy je většina funkčních technických staveb na vodní pohon, je potřeba provést odzkoušení a údržbu každého zařízení, před jeho květnovým spuštěním do provozu. Mezi největší opravy v letošním roce je zahrnuta generální oprava venkovní konstrukce dřevěného koryta, tzv. lamfeštů, u objektu Hamru z Ostravice v areálu Mlýnské doliny, který slouží k přívodu vody pro hamerní kola,“ uvedl Milan Gesierich, technický náměstek muzea. Samotná nosná konstrukce tohoto koryta je tvořená masivními, ručně tesanými, dubovými trámy o profilu 200/200 mm. Dno a boky koryta jsou seskládány ze smrkových trámů o tloušťce 140 a 100 mm, spojovaných na perodrážku. Součástí této rekonstrukce je také výroba nového vodního kola pro skříňové dmychadlo, vhánící vzduch do dvou výhní. Všechny tyto opravdu musí být dokončeny před napuštěním vodních systémů a otevřením areálu Mlýnské doliny k 1. květnu 2015.

udrzba2 - VMP

V minulých týdnech byly dokončeny řemeslné práce v objektu lisovny oleje z Brumova v areálu Mlýnské doliny – byly zde provedeny výměny dubových zárubní, seřízení lisovacího stroje a oprava sporáku.

„Velmi nás těší, že se nám na sklonku loňského roku podařilo stavebně dokončit  dlouhodobé  opravy dvou expozičních objektů v areálu Valašské dědiny. Jednalo se o Chalupu Bezzemka z Leskovce a  Chalupu z Lužné čp. 28. Při těchto opravách jsme spolupracovali s Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR. Na základě jejich analýzy a našich dlouholetých zkušeností byl navržen rozsah výměny nejvíce poškozených dřevěných prvků roubení a konzervace objektů. Dále byly provedeny úpravy topenišť, komínů, podlah, vnitřních omítek, terénní úpravy okolí objektů. Objekt Bezzemka byl doplněn o dřevěné suché WC s přilehlým hnojištěm a kamennou opěrnou zídkou. Oba objekty budou zpřístupněny veřejnosti během letošní sezóny,“ uvedl Milan Gesierich, technický náměstek muzea.

udrzba4 -VMP

Průběžně se provádí opravy  dřevěného laťkové oplocení, bran a branek okolo fojtství z Velkých Karlovic, amfiteátru a úpravy šaten pro účinkující v areálu Dřevěného městečka. Na hlavní turistickou sezónu se bude rovněž provádět generální oprava laviček v hledišti amfiteátru. Během jarních měsíců bude opraveno venkovní samorostové zábradlí na spodní terase objektu Maměnky na Pustevnách.

udrzba3 - VMP

Uvedené práce provádí Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vlastními zaměstnanci a ročně se do údržby a oprav objektů investuje přibližně 4 mil. korun.

udrzba5 - VMP

Areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny nabízejí v tyto dny příjemnou jarní procházku. Jsou otevřeny denně, s výjimkou pondělí, od 10.00 do 16.00. V případě areálu Valašské dědiny je možná, v tuto roční dobu, prohlídka pouze exteriérů. Nejbližší akcí na půdě muzea jsou Velikonoce na Valašsku (4. – 6. 4. 2015) – třídenní cyklus pořadů nabídne bohatý pořad s nabídkou velikonočního a jarního zvykosloví v podání folklórních souborů, jarmark s řemeslnými ukázkami či pondělní pomlázku. Na sobotu 4. dubna je připravena nejen pro milovníky historických vlaků jízda z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm a zpět mimořádným vlakem s parní lokomotivou “Matěj“. Kompletní přehled otevírací doby najdete na www.vmp.cz.

Autor tiskové zprávy: Petra Valíčková, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Foto: Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Translate »