Categories
Pozvánky Zprávičky

Valašské muzeum v přírodě nabízí místo velkých akcí tématické komentované prohlídky, ukázky řemeslné výroby a postřehové hry

Rožnov pod Radhoštěm: Jednotlivá muzea Národního muzea v přírodě musela z důvodů opatření Vlády ČR proti šíření koronaviru omezit pořádání velkých akcí s předpokládanou návštěvností nad tisíc osob. Místo jednodenních pořadů tak všechna muzea připravila oživení svých areálů komentovanými tematickými prohlídkami, ukázkami řemeslné výroby nebo menšími programy.

Velké pořady a festivaly připravované v jednotlivých muzeích Národního muzea v přírodě pro letní sezonu jsou z důvodu „koronakrize“ zrušeny. Návštěvníci, kteří zavítají do Muzea v přírodě Vysočina, Muzea v přírodě Zubrnice, Hanáckého muzea v přírodě nebo Valašského muzea v přírodě se ale mohou těšit na bohatou nabídku prohlídek, řemeslných ukázek, menších programů a her pro děti i dospělé. „Přinášíme jinou nabídku, než na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí. Z obecně známých důvodů jsme museli zrušit řadu programů a zamyslet se, co našim návštěvníkům nabídneme. Naštěstí máme jednak technické možnosti a jednat velmi zdatné kolegy, kteří napříč všemi čtyřmi našimi muzei připravili zajímavou nabídku, která určitě bude stát za návštěvu,“ pozval do muzeí Národního muzea v přírodě jeho generální ředitel Jindřich Ondruš.

Bohatou nabídku letních aktivit a menších programů realizuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. „Připravujeme obrovskou škálu aktivit, které budou rozděleny do celého týdne tak, abychom nabídli návštěvníkům něco, co u nás dosud neviděli. Chystáme například komentované tematické prohlídky, kdy budeme ve všední dny i o víkendu nabízet například procházku s Vandou Vrlovou za bylinkami. Jana Tichá připravuje komentovanou prohlídku o sakrálních prvcích v muzeu, především dětem je určena prohlídka S lidovou písničkou Valašskou dědinou nebo čtení pohádek v muzeu,“ uvedl generální ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

V dalších komentovaných prohlídkách se lidé dozvědí o chovu původních plemen hospodářských zvířat, lidové architektuře nebo osobnostech Valašského Slavína. „Dále připravujeme ukázky řemeslné výroby a běžných činností z domácnosti, jako například zpracování vlny, výroby hraček, bělení prádla, sečení kosou, tkaní na kobercovém stavu, mletí na pohankovém mlýně, lisování oleje a mnohé další. Velmi atraktivní na těchto ukázkách je, že si je mohou všichni návštěvníci sami vyzkoušet,“ vypočítal Jindřich Ondruš.

Zdaleka ne poslední aktivitou pak jsou například pro děti i dospělé připravené postřehové hry, které se budou střídat v areálu Dřevěného městečka a ve stálé expozici Jak jde kroj, tak se stroj, a při kterých návštěvníci všech věkových kategorií mohou vyzkoušet svůj postřeh při hledání předmětů, které do expozic nepatří.

 

Autor tiskové zprávy: Mgr. Tomáš Gross, Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

(redakčně upraveno a zkráceno)

 

Translate »