Categories
Nezařazené Zprávičky

Z akce Neděle pro Ukrajinu poputuje 14 000 korun na pomoc Ukrajině

Pohádka pro malé i velké, vystoupení dětí z Ukrajiny, koncert folkového tria, beseda s uprchlíky, netradiční dvojjazyčné divadlo na motivy povídek Karla Čapka a na závěr velký pop rockový koncert rožnovských hudebníků a žáků ZUŠ, tak ve stručnosti vypadala benefiční akce Neděle pro Ukrajinu, během které se podařilo vybrat celkem čtrnáct tisíc korun českých na podporu Ukrajiny a ukrajinských uprchlíků. 

Sál rožnovské Brillovky patřil v neděli 3. dubna 2022 charitativní akci Neděle pro Ukrajinu, kterou zahájilo krátké interview s místní koordinátorkou pomoci ukrajinským uprchlíkům Šárkou Čechovou o současné situaci a o tom, jak můžeme uprchlíkům pomoci. Samotný kulturní program pak odstartovala Vodnická pohádka v podání divadla V batohu z Trojanovic, na kterou hned navázalo dojímavé pěvecké a taneční vystoupení ukrajinských školáků. Poté následovalo, jak sami říkají, “muzikantské rozjímání” rožnovského folkového tria Sešlisa. 

Odpolední program pokračoval další besedou, tentokrát se čtrnáctiletým Ruslanem z Charkova, který se podělil se svými pocity uprchlíka v cizí zemi. Besedu pak doplnilo společné poděkování ukrajinských dětí. Dále vystoupilo Nahé divadlo se svým představením Muž, který čeká, které bylo po úsecích překládáno přítomným ukrajinským divákům. Celou benefiční akci zakončil koncert Adama Fusky a jeho přátel, na kterém zahráli také jeho žáci ze ZUŠ. Celý sál se na závěr roztančil a zazpíval.

Celkově se na dobrovolném vstupném vybralo 14 tisíc korun českých, které byly odeslány na charitativní sbírky nadací Člověk v tísni, Post Bellum a Charita ČR, určené pro humanitární pomoc těžce zkoušené Ukrajině a uprchlíkům.

Akci Neděle pro Ukrajinu připravilo volné sdružení přátel, konkrétně Jiří Hauser, Jan Chytil, Martin Vojtovič a Adam Fuska, ke kterým se se svou spolupořadatelskou pomocí připojili také ZUŠ Rožnov pod Radhoštěm a Sdružení přátel ZUŠ, MV Art Production, ZŠ Záhumení a v neposlední řadě samotná Brillovka. Největší měrou samozřejmě přispěli sami vystupující v nedělním programu – divadlo V batohu, trio Sešlisa, Nahé divadlo a Adam Fuska a jeho žáci a přátelé. Všichni vystoupili bez nároku na honorář. 

Děkujeme všem divákům za otevřené srdce, účinkujícím za pestrý program, Brillovce za skvělý bar a zázemí (výtěžek z prodeje občerstvení poputuje také na dobročinné účely pro Ukrajinu). Děkujeme také Markétě Hauserové a Lence Vojtovičové za výborné občerstvení a pomoc při organizaci. Adamovi Fuskovi za ozvučení celé akce a jeho přátelům za poskytnutí techniky, která vytvořila příjemnou koncertní atmosféru. Nesmíme také zapomenout na Šárku Čechovou, ukrajinského překladatele a všechny ukrajinské uprchlíky, kteří se akce zúčastnili. Za mediální a ostatní pomoc děkujeme T klub – kulturní agentuře, zpravodajskému serveru iRožnovsko.cz, Turistickému informačnímu centru Rožnov p. R. a dalším. 

Za pořadatele Martin Vojtovič, Jiří Hauser a Jan Chytil 

Translate »